Concordia College Composite Schedule

View in Calendar Format
December January 2015 February
Date Sport Event/Opponent Time Score
Fri 2 Women's Ice Hockey at Concordia (Wis.) Final 4-0 Win
Sat 3 Men's Basketball Saint Mary's (Minn.)  * Final 71-63 Win
Sat 3 Women's Basketball Saint Mary's (Minn.)  * Final 55-41 Win
Sat 3 Women's Ice Hockey at Concordia (Wis.) Final 2-3 Loss
Sat 3 Wrestling at Augustana (S.D.) 4:00 PM L 15-21
Mon 5 Men's Basketball at Macalester  * Final 58-50 Win
Mon 5 Women's Basketball at Macalester  * Final 73-56 Win
Wed 7 Men's Basketball Bethel (Minn.)  * Final 80-72 Win
Wed 7 Women's Basketball Bethel (Minn.)  * Final 68-56 Win
Fri 9 Men's Ice Hockey St. Norbert Final 3-6 Loss
Fri 9 Women's Ice Hockey at Wis.-River Falls Final 2-3 Loss
Fri 9 Wrestling vs. Johnson & Wales @ Ft. Wayne, Ind.
(Mat Mayhem National Duals )
10:00 AM W 28-9
Fri 9 Wrestling vs. Mount Union @ Ft. Wayne, Ind.
(Mat Mayhem National Duals )
12:00 PM W 18-17
Sat 10 Men's Basketball at St. Thomas (Minn.)  * Final 38-64 Loss
Sat 10 Men's Ice Hockey Lawrence Final 5-1 Win
Sat 10 Women's Basketball at St. Thomas (Minn.)  * Final 48-74 Loss
Sat 10 Women's Ice Hockey at Wis.-River Falls Final 1-2 Loss
Sat 10 Wrestling vs. Wis.-Whitewater @ Ft. Wayne, Ind.
(Mat Mayhem National Duals )
10:00 AM L 18-23
Sat 10 Wrestling vs. Wabash @ Ft. Wayne, Ind.
(Mat Mayhem National Duals )
12:00 PM W 21-19
Wed 14 Men's Basketball at Gust. Adolphus  * Final 48-45 Win
Wed 14 Women's Basketball at Gust. Adolphus  * Final 57-64 Loss
Fri 16 Men's Ice Hockey Saint John's (Minn.)  * Final - OT 3-2 Win
Fri 16 Women's Ice Hockey at Saint Benedict  *
(Municipal Athletic Complex)
Final 10-2 Win
Fri 16 Women's Swimming & Diving at Dragon Invitational 6:00 PM NTS
Fri 16 Wrestling at St. Olaf 7:00 PM W 51-3
Sat 17 Men's Basketball at Augsburg  * Final 55-62 Loss
Sat 17 Men's Ice Hockey Saint John's (Minn.)  * Final 4-0 Win
Sat 17 Women's Basketball at Augsburg  * Final 50-59 Loss
Sat 17 Women's Ice Hockey at Saint Benedict  *
(Municipal Athletic Complex)
Final - OT 1-1 Tie
Sat 17 Women's Swimming & Diving at Dragon Invitational 9:30 AM 4th Place
Mon 19 Men's Basketball St. Olaf  * Final 48-72 Loss
Wed 21 Men's Basketball Carleton  * Final 58-48 Win
Wed 21 Women's Basketball Carleton  * Final 68-38 Win
Fri 23 Men's Ice Hockey at Augsburg  * Final 2-4 Loss
Fri 23 Women's Ice Hockey Augsburg  * Final - OT 2-2 Tie
Fri 23 Wrestling at Augsburg 7:00 PM L 12-26
Sat 24 Men's Basketball Hamline  * Final 74-59 Win
Sat 24 Men's Ice Hockey at Augsburg  * Final 3-2 Win
Sat 24 Men's Track & Field Cobber Alumni Meet 12:00 PM NTS
Sat 24 Women's Basketball Hamline  * Final 72-64 Win
Sat 24 Women's Ice Hockey Augsburg  *
(@ Moorhead Youth Rink)
Final 2-1 Win
Sat 24 Women's Track & Field Cobber Alumni Meet 12:00 PM NTS
Wed 28 Men's Basketball Saint John's (Minn.)  * 7:45 PM
Wed 28 Women's Basketball Saint Benedict  * 5:45 PM
Wed 28 Wrestling at Dickinson State 7:00 PM
Fri 30 Men's Ice Hockey Hamline  * 7:00 PM
Fri 30 Women's Ice Hockey at Hamline  *
(Oscar Johnson Arena)
7:00 PM
Fri 30 Women's Swimming & Diving at Hamline 6:00 PM
Sat 31 Men's Basketball Macalester  * 3:00 PM
Sat 31 Men's Ice Hockey Hamline  * 2:00 PM
Sat 31 Men's Track & Field Cobber Duals 12:00 PM
Sat 31 Women's Basketball Macalester  * 1:00 PM
Sat 31 Women's Ice Hockey at Hamline  *
(Oscar Johnson Arena)
2:00 PM
Sat 31 Women's Swimming & Diving at St. Catherine Invitational 10:00 AM
Sat 31 Women's Track & Field Cobber Duals 12:00 PM