Schedule

Thu Feb 18
7:00 PM
at Southwest MN State W 18-16
Thu Feb 18
10:30 AM
vs. MIAC Championship Meet Prelims NTS
@ University of Minnesota
Thu Feb 18
6:30 PM
vs. MIAC Championship Meet Finals 9th Place
@ University of Minnesota
Fri Feb 19
10:30 AM
vs. MIAC Championship Meet Prelims NTS
@ University of Minnesota
Fri Feb 19
6:30 PM
vs. MIAC Championship Meet Finals 9th Place
@ University of Minnesota
Fri Feb 19
Final
at Bethel (Minn.) L, 3-0
Schwan Super Rink
Fri Feb 19
Final
Bethel (Minn.) W, 5-4
Moorhead Sports Center
Sat Feb 20
11:30 AM
at St. John's Quadrangular 4th Place
Sat Feb 20
11:30 AM
at St. Ben's Quadrangular @ St. John's University 4th Place
Sat Feb 20
10:30 AM
vs. MIAC Championship Meet Prelims NTS
@ University of Minnesota
Sat Feb 20
6:30 PM
vs. MIAC Championship Meet Finals 8th Place
@ University of Minnesota
Sat Feb 20
Final
Macalester W, 81-58
Sat Feb 20
Final
St. Catherine L, 9-0
Courts Plus
Sat Feb 20
Final
at Bethel (Minn.) L, 5-0
Schwan Super Rink
Sat Feb 20
Final
Bethel (Minn.) L, 4-1
Moorhead Sports Center
Sat Feb 20
Final
Macalester W, 86-47
Sun Feb 21
Final
at St. Cloud St. L, 8-1
Sun Feb 21
Final
vs. Augustana (Ill.) L, 10-4
@ Winter Haven, Fla.
Mon Feb 22
Final
vs. Houghton W, 14-4
@ Winter Haven, FL
Tue Feb 23
Final
vs. Houghton W, 6-5
@ Auburndale, FL
Tue Feb 23
Final
vs. Saint Mary's (Minn.) L, 14-11
@ Winter Haven, Fla.
Tue Feb 23
Final
Bethel (Minn.) W, 85-76
Game 2 - MIAC Quarterfinals
Wed Feb 24
Final
vs. Houghton L, 8-5
@ Clermont, Fla. Spring Games
Wed Feb 24
Final
vs. Lyndon St. W, 6-0
@ Clermont, Fla. Spring Games
Wed Feb 24
Final
Bethel (Minn.) L, 67-62
Game 2 - MIAC Quarterfinals
Thu Feb 25
Final
vs. Augustana (Ill.) W, 5-0
@ Clermont, Fla. Spring Games
Thu Feb 25
Final
vs. Johnson St. W, 11-7
@ Clermont, Fl. Spring Games
Thu Feb 25
Final
vs. Elmira (N.Y.) W, 11-4
@ Winter Haven, Fla.
Thu Feb 25
Final
Saint Mary's (Minn.) W, 3-1
Game 1 - MIAC Quarterfinal
Thu Feb 25
Final
at St. Thomas (Minn.) L, 69-48
Game 3 - MIAC Semifinals
Thu Feb 25
Final
Hamline L, 3-0
Game 1 - MIAC Quarterfinal
Fri Feb 26
4:00 PM
at Ole Open Qualifier NTS
Fri Feb 26
4:00 PM
at Ole Open Qualifier NTS
Fri Feb 26
Final
vs. Ohio Northern L, 2-0
@ Clermont, Fla. Spring Games
Fri Feb 26
Final
vs. Southwestern (Tex.) L, 9-0
@ Clermont, Fla. Spring Games
Fri Feb 26
Final
vs. Lyndon St. W, 5-3
@ Winter Haven, Fla.
Fri Feb 26
Final
vs. St. John Fisher W, 4-3
@ Winter Haven, Fla.
Sat Feb 27
9:00 AM
at NCAA West Regional 2nd Place
Sat Feb 27
Final
vs. Johnson St. W, 1-0
@ Clermont, Fl. Spring Games
Sat Feb 27
Final
vs. Augustana (Ill.) W, 6-5
@ Clermont, Fla. Spring Games
Sat Feb 27
Final
vs. Augustana (Ill.) L, 15-4
@ Winter Haven, Fla.
Sat Feb 27
Final
at Gust. Adolphus L, 9-0
Sat Feb 27
Final
at Gust. Adolphus L, 9-0
Sat Feb 27
Final
at St. Thomas (Minn.) L, 2-1
Game 2 - MIAC Semifinals
Sun Feb 28
Final
vs. John Carroll L, 4-3
@ Winter Haven, Fla.
Sun Feb 28
Final
at St. Thomas (Minn.) L, 9-0
Minneapolis, Minn. (Baseline Tennis Center)
Sun Feb 28
Final
vs. John Carroll W, 4-3
@ Winter Haven, Fla.
Sun Feb 28
Final
at St. Thomas (Minn.) L, 8-1
Minneapolis, Minn. (Baseline Tennis Center)
Mon Feb 29
Final - 6 innings
vs. Embry-Riddle (Fla.) L, 8-0
@ Daytona Beach, Fla.
Mon Feb 29
Final - 5 innings
vs. Embry-Riddle (Fla.) L, 13-0
@ Daytona Beach, Fla.
Thu Mar 03
2:00 PM
at MIAC Heptathlon @ Carleton College NTS
Thu Mar 03
2:00 PM
at MIAC Pentathlon @ Carleton College NTS
Fri Mar 04
3:30 PM
at MIAC Indoor Championship Meet @ Carleton College 9th Place
Fri Mar 04
3:30 PM
at MIAC Indoor Championship Meet @ Carleton College 3rd Place
Sat Mar 05
11:30 AM
at MIAC Indoor Championship Meet @ Carleton College 9th Place
Sat Mar 05
11:30 AM
at MIAC Indoor Championship Meet @ Carleton College 3rd Place
Sat Mar 05
Final
at Bemidji State L, 9-0
Sun Mar 06
Final
at St. Scholastica L, 9-0
Arrowhead Tennis Center
Sun Mar 06
Final
at St. Scholastica L, 7-2
Arrowhead Tennis Center
Fri Mar 11
10:00 AM
at NCAA National Meet T24th Place
@ Cedar Rapids, Iowa
Fri Mar 11
Final
Minn.-Morris W, 10-7
Sat Mar 12
10:00 AM
at NCAA National Meet T31st Place
@ Cedar Rapids, Iowa
Sat Mar 12
Final
St. Olaf L, 9-0
Courts Plus
Sat Mar 12
Final
St. Olaf L, 7-2
Courts Plus
Sun Mar 13
Final
Mary L, 9-0
Courts Plus
Wed Mar 16
Final - 5 innings
vs. North Central (MN) W, 9-0
@ West St. Paul Dome Cobber Round Robin Tournament
Wed Mar 16
Final - 5 innings
vs. Bethany Lutheran W, 13-0
@ West St. Paul Dome Cobber Round Robin Tournament
Thu Mar 17
Final
vs. Finlandia W, 7-5
@ West St. Paul Dome Cobber Round Robin Tournament
Thu Mar 17
Final
vs. Bethany Lutheran W, 7-4
@ West St. Paul Dome Cobber Round Robin Tournament
Sat Mar 19
Final
at North Dakota L, 6-1
Health Choice & Fitness
Sat Mar 19
Final
at North Dakota L, 7-0
Health Choice & Fitness
Sun Mar 20
Final
Saint Mary's (Minn.) L, 9-0
Courts Plus
Sun Mar 20
Final
Saint Mary's (Minn.) W, 5-4
Courts Plus
Fri Mar 25
10:00 AM
at UC-Riverside Decathlon NTS
Fri Mar 25
10:00 AM
at UC-Riverside Heptathlon NTS
Fri Mar 25
Final
vs. Carroll (Wis.) L, 3-2
@ Carol Stream, Ill.
Fri Mar 25
Final
at Wheaton (Ill.) L, 12-7
Sat Mar 26
9:00 AM
at Point Loma Invite NTS
Sat Mar 26
9:00 AM
at Point Loma Invite NTS
Sat Mar 26
Final
vs. Edgewood W, 9-3
@ Carol Stream, Ill.
Mon Mar 28
Final
Jamestown W, 11-8
Tue Mar 29
Final
at Crown (Minn.) W, 5-1
Tue Mar 29
Final
at Crown (Minn.) W, 10-7
Sat Apr 02
Final
at Carleton L, 8-1
Lakeville, Minn. (Lifetime Fitness)
Sat Apr 02
Final
at Carleton L, 9-0
Lakeville, Minn. (Lifetime Fitness)
Sun Apr 03
10:00 AM
at Vance Butler Invitational @ Augustana (S.D.) University NTS
Sun Apr 03
10:00 AM
at Vance Butler Invitational @ Augustana (S.D.) University NTS
Sun Apr 03
Final - 8 innings
St. Olaf W, 14-13
Sun Apr 03
Final
Minn.-Morris W, 6-2
Sun Apr 03
Final - 7 innings
St. Olaf L, 12-11
Sun Apr 03
Final
Minn.-Morris W, 5-3
Tue Apr 05
Final
at Minn.-Morris W, 6-1
Wed Apr 06
Final
at Bethel (Minn.) W, 8-3
Wed Apr 06
Final - 7 innings
at Bethel (Minn.) L, 17-3
Sun Apr 10
1:00 PM
at St. John's Invitational NTS
Sun Apr 10
12:00 PM
at St. Benedict Heptathlon @ St. John's University
Sun Apr 10
1:00 PM
at St. Benedict Invite @ St. John's University NTS
Sun Apr 10
9:00 AM
at Augsburg Spring Invite 8th Place
@ Pebble Creek GC
Sun Apr 10
9:00 AM
at Augsburg Spring Invite 3rd Place
@ University of Minnesota GC
Sun Apr 10
Final - 10 innings
at St. Thomas (Minn.) L, 4-3
Sun Apr 10
Final
Macalester L, 2-1
Sun Apr 10
Final
at St. Thomas (Minn.) L, 3-0
Sun Apr 10
Final
Macalester W, 5-3
Wed Apr 13
Final
at Saint Benedict L, 4-1
Wed Apr 13
Final
at Minn.-Morris L, 2-1
Wed Apr 13
Final
at Saint Benedict L, 8-4
Thu Apr 14
Final
Bethel (Minn.) L, 3-0
Thu Apr 14
Final
Bethel (Minn.) L, 3-0
Sat Apr 16
10:00 AM
at Lee Krough Gustavus Invitational NTS
Sat Apr 16
10:00 AM
at Lee Krough Gustavus Invitational NTS
Sat Apr 16
1:00 PM
at Minn.-Morris W 294-339
@ Pebble Lake GC
Sat Apr 16
Final
at Augsburg L, 10-8
Sat Apr 16
Final - 6 innings
at St. Thomas (Minn.) L, 8-0
Sat Apr 16
Final
at Augustana (S.D.) L, 6-3
Sat Apr 16
Final
at Augustana (S.D.) L, 9-0
Sat Apr 16
Final
at St. Thomas (Minn.) L, 3-2
Sat Apr 16
Final
at Augsburg W, 9-6
Sun Apr 17
9:00 AM
at Cobber Spring Invite W 302-344
@ Bois de Sioux GC
Tue Apr 19
Final
at Carleton W, 7-4
Tue Apr 19
Final
at Carleton L, 9-4
Fri Apr 22
Final
at Carleton W, 4-2
Fri Apr 22
Final
at Carleton W, 14-11
Sat Apr 23
9:00 AM
at Team Nodak Decathlon @ North Dakota State NTS
Sat Apr 23
10:00 AM
at Lyle Hokanson Classic @ North Dakota State NTS
Sat Apr 23
9:00 AM
at Team Nodak Heptathlon @ North Dakota State NTS
Sat Apr 23
10:00 AM
at Lyle Hokanson Classic @ North Dakota State NTS
Sat Apr 23
Final
Hamline L, 6-3
Sat Apr 23
Final - 6 innings
at St. Catherine L, 10-2
Sat Apr 23
Final
at St. Catherine L, 1-0
Sat Apr 23
Final
Hamline L, 12-3
Sun Apr 24
9:00 AM
at St. John's Spring Invite 8th Place
@ Monticello CC
Sun Apr 24
Final
Macalester L, 9-0
Courts Plus
Sun Apr 24
Final
Macalester L, 8-1
Courts Plus
Sun Apr 24
Final
Hamline W, 9-5
Fargo Shanley HS
Sun Apr 24
Final
Hamline L, 8-3
Fargo Shanley HS
Tue Apr 26
3:00 PM
Cobber Twilight 1st Place
Tue Apr 26
3:00 PM
Cobber Twilight 2nd Place
Tue Apr 26
Final
Gust. Adolphus W, 5-0
Tue Apr 26
Final
Gust. Adolphus W, 4-2
Fri Apr 29
8:20 AM
at Drake Relays NTS
Fri Apr 29
8:20 AM
at Drake Relays NTS
Sat Apr 30
11:00 AM
at Al Cassell Relays @ University of Jamestown NTS
Sat Apr 30
11:00 AM
at Al Cassell Relays @ University of Jamestown NTS
Sat Apr 30
Final
Macalester W, 8-0
Sat Apr 30
Final
at Saint Mary's (Minn.) L, 3-0
Sat Apr 30
Final
at Saint Mary's (Minn.) L, 10-3
Sat Apr 30
Final - 7 innings
Macalester W, 13-1
Mon May 02
Final
Augsburg L, 1-0
Mon May 02
Final
Augsburg L, 2-1
Tue May 03
Final
Gust. Adolphus L, 7-2
Tue May 03
Final
Gust. Adolphus L, 5-2
Tue May 03
Final
at North Dakota St. L, 10-1
Wed May 04
4:00 PM
at Tommie Twilight @ University of St. Thomas NTS
Wed May 04
Final
Saint Mary's (Minn.) L, 5-2
Wed May 04
Final
Saint Mary's (Minn.) L, 10-6
Wed May 04
Final
St. Olaf W, 6-4
St. Joseph, Minn. (CSB)
Wed May 04
Final
St. Olaf W, 8-7
St. Joseph, Minn. (CSB)
Thu May 05
12:00 PM
at MIAC Decathlon @ Carleton College NTS
Thu May 05
12:00 PM
at MIAC Heptathlon @ Carleton College NTS
Fri May 06
10:30 AM
at MIAC Decathlon @ Carleton College NTS
Fri May 06
10:30 AM
at MIAC Heptathlon @ Carleton College NTS
Sat May 07
9:00 AM
at Ron Masanz Meet @ MSU Moorhead NTS
Sat May 07
9:00 AM
at Ron Masanz Meet @ MSU Moorhead NTS
Sat May 07
Final
at Saint John's (Minn.) W, 11-1
Sat May 07
Final
at Saint John's (Minn.) W, 11-9
Tue May 10
Final - 10 innings
at North Dakota St. L, 4-3
Fri May 13
2:00 PM
at MIAC Outdoor Championship Meet @ St. John's University 3rd Place
Fri May 13
2:00 PM
at MIAC Outdoor Championship Meet @ St. John's University 2nd Place
Sat May 14
2:00 PM
at MIAC Outdoor Championship Meet @ St. John's University 8th Place
Sat May 14
2:00 PM
at MIAC Outdoor Championship Meet @ St. John's University 3rd Place
Wed May 18
10:15 AM
at North Central Decathlon NTS
Thu May 19
10:00 AM
at North Central Decathlon NTS
Thu May 19
3:00 PM
at Wis.-La Crosse NCAA Qualifier NTS
Thu May 19
3:00 PM
at Wis.-La Crosse NCAA Qualifier NTS
Thu May 26
11:00 AM
at NCAA Outdoor Championship Meet @ Wartburg College
Fri May 27
11:00 AM
at NCAA Outdoor Championship Meet @ Wartburg College
Sat May 28
11:00 AM
at NCAA Outdoor Championship Meet @ Wartburg College T58th Place
Fri Sep 02
TBA
vs. TBA
@ Northwestern (Minn.) Northwestern Invite
Fri Sep 02
3:00 PM
vs. Colorado Col.
@ St. Paul, Minn. (UST) UST Tournament
Sat Sep 03
TBA
vs. TBA
@ Northwestern (Minn.) Northwestern Invite
Sat Sep 03
9:00 AM
vs. Westminster (Mo.)
@ St. Paul, Minn. (Univ. of Northwestern)
Sat Sep 03
1:00 PM
at Jamestown
Sat Sep 03
4:00 PM
Wis.-Stout
Sun Sep 04
3:00 PM
St. Scholastica
Sun Sep 04
3:30 PM
vs. Buena Vista
@ St. Paul, Minn. (UST) UST Tournament
Previous Next View Full Schedule

Spotlight

A Two-Sport Success Story Olivia Johnson is getting ready to finish off a successful... Read More
Neal Signs With New Orleans Saints Former Concordia quarterback Griffin Neal capped his... Read More
Kuball Chasing Cobber Legend Concordia shortstop Phil Kuball is chasing a Cobbers legend,... Read More
Pen Pals The Cobber bullpen is has a life of its own with a "mus... Read More
This Is Cobber Athletics Archive Missed one of the "This Is Cobber Athletics"... Read More

More Headlines

Carlson Is D3baseball.com All-Region May 23, 2016 Tim Carlson became the sixth Cobber in the last three years to be named to the D3baseball.com All-Midwest Region Team.
Talented Trio Heading To Nationals May 23, 2016 Concordia will send three talented athletes to the NCAA National Outdoor Meet this weekend at Wartburg College in Waverly, Iowa.
Bolger Earns NCAA Scholarship May 17, 2016 Jordan Bolger was awarded the prestigious NCAA Postgraduate Scholarship.
Four Cobbers Earn MIAC Recognition May 16, 2016 Abby Haroldson, Madison Little, Mackenzie McCloud and Devonie Smith all earned MIAC postseason honors.
Forness & Johnson Reign As Champions May 14, 2016 Mikayla Forness and Olivia Johnson won individual events to help Concordia record its 27th straight Top 5 finish at the MIAC Meet.
A Quintet Of Honorable Mention Honors May 14, 2016 Concordia had five athletes earn all-conference honorable mention honors on Day 2 at the MIAC Championship Meet.
A Two-Sport Success Story May 12, 2016 Olivia Johnson is getting ready to finish off a successful two-sport career.
Carlson & Sandahl Earn All-MIAC Honors May 13, 2016 Tim Carlson and Alex Sandahl were both named to the MIAC All-Conference Team.
Christianson Named Head Golf Coach May 6, 2016 Joe Christianson has been named the head coach of the Cobber men's and women's golf programs.
All-Region & All-America Scholar Honors May 11, 2016 Cade Montplaisir was one of only two MIAC golfers to earn both PING All-Central Region and Cleveland Golf/Srixon All-America Scholar honors.