Cobber Wrestling Records
NCAA National Meet Team Top 30 Places
2024 - T25th Place
2015 – 27th Place
2014 – 12th Place
2013 – T13th Place
2012 – 13th Place
2011 – 7th Place
2010 – 9th Place
2009 – 18th Place
1990 – 27th Place
1988 – 30th Place
1983 – T15th Place
1982 - 23rd Place
1979 – T28th Place
1978 – 9th Place
National Duals Team Places
2016 – 4th Place
2015 – 3rd Place
2014 – 2nd Place
2011 – 7th place
2010 – 6th Place
2009 – 5th Place
Cobber NCAA National Champions
2011 - Phil Moenkedick - 184
2010 - Phil Moenkedick - 184
1978 - Barry Bennett - 285
Cobber NAIA National Champions
1977 - Barry Bennett - 285
1976 - Barry Bennett - 285
Cobber NCAA National Championship Match Participants
2024 - Gabe Zierden - 197
2011 - Phil Moenkedick - 184
2010 - Phil Moenkedick - 184
1983 - Malcolm McLeod
1978 - Mark Jensen
1978 - Barry Bennett - 285
Cobber All-Americans
2024 - Gabe Zierden - 2nd (NCAA)
2023 - Ty Bisek - 6th (NCAA)
2020 - Cole Kubesh (2nd Team NWCA)
2021 - Gabe Zierden - 2nd (NWCA)
2021 - Alex Skaare - 7th (NWCA)
2020 - Gabe Zierden - (3rd Team NWCA)
2020 - Cole Kubesh - (2nd Team NWCA)
2016 - Jakob Stageberg 6th (NCAA)
2015 - Sebastian Gardner - 6th (NCAA)
2014 - Jacoby Bergeron - 6th (NCAA)
2014 - Jake Long - 7th (NCAA)
2013 - Tom Bouressa - 6th (NCAA)
2013 - Jake Long - 5th ((NCAA)
2012 - Nathan Schmitz - 6th (NCAA)
2012 - Ben Presler - 5th (NCAA)
2011 - Phil Moenkedick - 1st (NCAA)
2011 - Justin Berns - 5th (NCAA)
2011 - Tom Bouressa - 4th (NCAA)
2010 - Phil Moenkedick - 1st (NCAA)
2010 - Ross Dankers - 8th (NCAA)
2009 - Phil Moenkedick - 2nd (NCAA)
2008 - Tony Neumann - 8th (NCAA)
1999 - Nathan Reiff - 7th (NCAA)
1990 - Chip Halverson - 4th (NCAA)
1988 - Brett Larson - 4th (NCAA)
1983 - Malcolm McLeod - 2nd (NCAA)
1983 - Malcolm McLeod - 5th (NAIA)
1982 - Malcolm McLeod - 4th (NCAA)
1981 - Malcolm McLeod - 7th (NCAA)
1980 - Malcolm McLeod - 6th (NCAA)
1979 - Mark Jensen - 5th (NCAA)
1978 - Mark Jensen - 2nd (NCAA)
1978 - Barry Bennett - 1st (NCAA)
1977 - Barry Bennett - 1st (NAIA)
1976 - Kevin Lindberg - 5th (NAIA)
1976 - Barry Bennett - 1st (NAIA)
1968 - Dennis Stamp - 6th (NAIA)
1966 - Howard Leopold - 2nd (NAIA)
1965 - Doug Dufty - 2nd (NAIA)
1965 - Harlan Leopold - 4th (NAIA)
1964 - Harlan Leopold - 3rd (NAIA)
1963 - Harlan Leopold - 3rd (NAIA)
1962 - Harlan Leopold - 3rd (NAIA)
Cobber Scholar All-Americans
Year | Wrestler | Hometown | |
1986 | Tom Raedeke | Worthington, Minn. | |
1989 | Mike Northcutt | Missoula, Mont. | |
1990 | Mike Northcutt | Missoula, Mont. | |
1990 | Chip Halverson | Glasgow, Mont. | |
1991 | Chip Halverson | Glasgow, Mont. | |
1991 | Dan Schultz | Belle Fourche, S.D. | |
1992 | Steve Larsen | Rochester, Minn. | |
1992 | Kevin Pavelko | Glyndon, Minn. | |
1992 | Mike Rhyn | Hopkins, Minn. | |
1999 | Nathan Reiff |
Whitehall, Mont. | |
2006 | Lee Rahrlien |
Graceville, Minn. |
|
2009 | Phil Moenkedick |
Perham, Minn. |
|
2010 | Phil Moenkedick |
Perham, Minn. |
|
2010 | Ross Dankers |
Cambridge, Minn. |
|
2011 | Phil Moenkedick |
Perham, Minn. |
|
2011 | Ross Dankers |
Cambridge, Minn. |
|
2012 | Kyle LeDuc | Thief River Falls, Minn. | |
2013 | Kyle LeDuc | Thief River Falls, Minn. | |
2013 | Sebastian Gardner | Monticello, Minn. | |
2014 | Sebastian Gardner | Monticello, Minn. | |
2014 | Jake Krogstad | Eyota, Minn. | |
2014 | Kyle LeDuc | Thief River Falls, Minn. | |
2015 | Gabe Foltz | Callaway, Minn. | |
2015 | Sebastian Gardner | Monticello, Minn. | |
2015 | Jake Krogstad | Eyota, Minn. | |
2015 | Jakob Stageberg | New London, Minn. | |
2016 | Ricky Briggs | St. Michael, Minn. | |
2016 | Gabe Foltz | Callaway, Minn. | |
2016 | Jakob Stageberg | New London, Minn. | |
2017 | Travis Deegan | Spicer, Minn. | |
2017 | Aaron Dick | St. Michael, Minn. | |
2017 | Adam Presler | Siox Falls, S.D. | |
2017 | Cole Sladek | St. Michael, Minn. | |
2017 | Kody Van Den Eykel | Frazee, Minn. | |
2018 | Kody Van Den Eykel | Frazee, Minn. | |
2019 | Benjamin Bogart | Alexandria, Minn. | |
2019 | Travis Deegan | Spicer, Minn. | |
2019 | Bret Wilson | Rogers, Minn. | |
2019 | Adam Jaeger | Belgrade, Minn. | |
2020 | Cade Lundeen | Thief River Falls, Minn. | |
2020 | Kellen Schauer | Bovey, Minn. | |
2020 | Alex Skaare | Fargo, N.D. | |
2020 | Gabe Zierden | Albany, Minn. | |
2021 | Jake Arends | Glyndon, Minn. | |
2021 | Tyler Bents | Glenwood, Minn. | |
2021 | Ben Bogart | Alexandria, Minn. | |
2021 | Connor Chloupek | Fargo, N.D. | |
2021 | Kellen Schauer | Bovey, Minn. | |
2021 | Alex Skaare | Fargo, N.D. | |
2021 | Bret Wilson | Rogers, Minn. | |
2021 | Gabe Zierden | Albany, Minn. | |
2022 | Chase Dockter | Bismarck, N.D. | |
2022 | Kellen Schauer | Bovey, Minn. |
Individual Records (Career)
Most Wins
1. Phil Moenkedick - Perham - 135-10-0
2. Justin Berns - Perham - 133-39-0
3. Steve Larsen - Rochester - 124-63-2
4. Mike Northcutt - Missoula, Mont. - 103-39-2
T5. Tony Neumann - Willmar, Minn. - 102-65-0
T5. Mark Jensen - Brainerd - 102-26-1
7. Nathan Schmitz - Perham - 101-38-0
8. Paul Morlock - Moorhead - 101-29-2
9. Molly McLeod - West Fargo, N.D. - 101-29-1
10. Ben Anderson - Frazee - 98-42-0
11. Barry Bennett - North St. Paul - 96-5-1
12. Jacoby Bergeron - Thief River Falls - 92-37-0
13. Harlan Leopold - Redwood Falls - 90-08-0
14. Jeff Neil - Crookston - 88-29-0
15. Chip Halverson - Glasgow, Mont. - 88-37-2
16. Brett Larson - Elbow Lake - 82-27-2
17. Nathan Reiff - Whitehall, Mont. - 81-53-0
18. Doug Dufty - Fergus Falls - 80-09-2
Individual Records (Single Season)
Most Wins-
1. 38 - Justin Berns, Perham - 2008-09 (38-10-0)
1. 38 - Mike Northcutt, Missoula, Mont. - 1988-89 (38-13-1)
3. 37 - Jacoby Bergeron, Thief River Falls - 2014-15 (37-8-0)
4. 36 - Phil Moenkedick, Perham - 2007-08 (36-6-0)
5. 35 - Phil Moenkedick, Perham - 2008-09 (35-1-0)
5. 35 - Ben Anderson, Frazee - 2008-09 (35-10-0)
5. 35 - Phil Moenkedick, Perham - 2010-11 (35-1-0)
5. 35 - Jakob Stageberg, New London - 2015-16 (35-10-0)
9. 33 - Ty Bisek, New London - 2022-23 (33-5-0)
9. 33 - Molly McLeod West Fargo, N.D. - 1982-83 (33-8-0)
9. 33 - Tony Neumann, Willmar - 2008-09 (33-11-0)
9. 33 - Steve Larsen, Rochester - 1990-91 (33-15-0)
9. 33 - Justin Berns, Perham - 2007-08 (33-14-0)
13. 32 - Paul Morlock, Moorhead - 1985-86 (32-2-0)
13. 32 - Brett Larson, Elbow Lake - 1987-88 (32-6-0)
15. 31 - Jeff Neil, Crookston - 1984-85 (31-6-0)
15. 31 - Chip Halverson, Glasgow, Mont. - 1990-91 (31-11-0)
17. 31 - Ben Anderson, Frazee, Minn. - 2009-10 (31-8-0)
17. 31 - Nathan Schmitz, Perham - 2009-10 (31-12-0)
19. 30 - Barry Bennett, North St. Paul - 1976-77 (30-0-0)
19. 30 - Wade Christensen, Frazee - 1982-83 (30-9-0)
19. 30 - Lane Lunde, West Fargo, N.D. - 2007-08 (30-16-0)
19. 30 - Justin Berns, Perham - 2010-11 (30-6-0)
19. 30 - Nathan Schmitz, Perham - 2011-12 (30-11-0)
MIAC's Most Outstanding Wrestlers
1957 Al Tweit Glenwood 191
1963 Harlan Leopold Redwood Falls 137
1965 Harlan Leopold Redwood Falls 147
1966 Howard Leopold Redwood Falls 145
1967 Doug Dufty Fergus Falls 140
1968 Paul Budd Osage, IA 123
1970 Charles Bishop Park Rapids 167
1973 Terry Bishop Park Rapids 126
1977 Barry Bennett North St. Paul HWT
1978 Mark Jensen Brainerd 150
1983 Jeff Neil Crookston 142
1985 Jeff Neil Crookston 142
1986 Paul Morlock Moorhead 190
1988 Brett Larson Elbow Lake 177
Cobber Four-Time MIAC Champions
Doug Dufty - Fergus Falls - 1964-65-66-67
Malcolm McLeod - West Fargo - 1980-81-82-83
Cobber Three-Time MIAC Champions
Al Tweit - Glenwood - 1955-56-57
Harlan Leopold - Redwood Falls - 1963-64-65
Fred Hashley - Big Sandy, MT - 1971-72-73
Terry Bishop - Park Rapids - 1970-72-73
Barry Bennett - North St. Paul - 1976-77-78
Jeff Neil - Crookston - 1983-84-85
Paul Morlock - Moorhead - 1983-85-86
Brett Larson - Elbow Lake - 1986-87-88
Cobber Two-Time MIAC Champions
Roger Leopold - Redwood Falls - 1957-1961
Howard Leopold - Redwood Falls - 1965-1966
Charles Bishop - Park Rapids - 1969-1970
Dennis Stamp - Brainerd - 1966-1968
Dennis Olson - Richfield - 1972-1974
Paul Donner - Clarkfield - 1983-1984
MIAC Dual Meet MVW
1992 Kevin Pavelko Glyndon 190
Individual Records (Before 2000)
Most Pins-
Barry Bennett North St. Paul 49
Most Takedowns-
Jeff Neil Crookston 354
Most Nearfalls-
Jeff Neil Crookston 125
Most Escapes-
Zack Schroeder Wahpeton, ND 180
Jeff Neil Crookston 110
Most Reversals-
Todd Risa Fargo, ND 110
Most Dual Meet Points Won-
Barry Bennett North St. Paul 229
Least Dual Meet Points Given Up-
Harlan Leopold Redwood Falls 3
Best Dual Meet Record-
Harlan Leopold Redwood Falls 41-1
Most Pins-
18 Barry Bennett North St. Paul 1977-78
Most Takedowns-
140 Jeff Neil Crookston 1984-85
Most Nearfalls-
48 Mike Ryhn Alexandria 1988-89
Most Escapes-
60 Steve Larsen Rochester 1988-89
Most Reversals-
35 Brett Larson Elbow Lake 1986-87
Todd Risa Fargo, ND 1986-87
Most Points Scored in a Match-
32 Jeff Neil Crookston 1984-85
Most Points Scored in a Season-
404 Jeff Neil Crookston 1984-85
Least Points Scored Against-
10 Harlan Leopold Redwood Falls 1962-63
Most Team Points Scored in a Dual Meet Season-
73 Barry Bennett North St. Paul 1977-78
All-Cobber MIAC Wrestling Champions
126 Pounds
Year Champion (School)
1970 Terry Bishop (CON)
1972 Terry Bishop (CON)
1973 Terry Bishop (CON)
130 Pounds
Year Champion (School)
1964 Doug Dufty (CON)
1965 Doug Dufty (CON)
1966 Paul Budd (CON)
1967 Doug Dufty (CON)
137 Pounds
Year Champion (School)
1957 Roger Leopold (CON)
1961 Roger Leopold (CON)
1963 Harlan Leopold (CON)
1965 Howard Leopold (CON)
1966 Doug Dufty (CON)
142 pounds
Year Champion (School)
1983 Jeff Neil (CON)
1984 Jeff Neil (CON)
1985 Jeff Neil (CON)
145 pounds
Year Champion (School)
1969 Wayne Yankoff (CON)
147 pounds
Year Champion (School)
1964 Harlan Leopold (CON)
1965 Harlan Leopold (CON)
1966 Howard Leopold (CON)
150 Pounds
Year Champion (School)
1978 Mark Jensen (CON)
1984 Paul Donner (CON)
157 Pounds
Year Champion (School)
1957 Nellermoe (CON)
1962 Pfeffer (CON)
1963 Clark (CON)
1964 Clark (CON)
158 Pounds
Year Champion (School)
1976 Smith (CON)
1985 Paul Donner (CON)
167 Pounds
Year Champion (School)
1965 Lillemoe (CON)
1969 Charles Bishop (CON)
1970 Charles Bishop (CON)
1972 Dennis Olson (CON)
1976 Lindberg (CON)
1986 Tom Raedeke (CON)
1992 Steve Larson (CON)
177 Pounds
Year Champion (School)
1974 Dennis Olson (CON)
1986 Brett Larson (CON)
1987 Brett Larson (CON)
1988 Brett Larson (CON)
1997 Nathan Reiff (CON)
190 Pounds
Year Champion (School)
1985 Paul Morlock (CON)
1986 Paul Morlock (CON)
1992 Kevin Pavelko (Con)
191 Pounds
Year Champion (School)
1955 Al Tweit (CON)
1956 Al Tweit (CON)
1957 Al Tweit (CON)
1968 Dennis Stamp (CON)
Heavyweight
Year Champion (School)
1963 Ron Offut (CON)
1966 Dennis Stamp (CON)
1971 Fred Hashley (CON)
1972 Fred Hashley (CON)
1973 Fred Hashley (CON)
1976 Barry Bennett (CON)
1977 Barry Bennett (CON)
1978 Barry Bennett (CON)
1980 Malcolm McLeod (CON)
1981 Malcolm McLeod (CON)
1982 Malcolm McLeod (CON)
1983 Malcolm McLeod (CON)