2016-17 Cobber Women's Track and Field Roster

Name Cl. Ht. Hometown/High School
Emily Albers full bio Emily Albers Jr. 6-0 Shoreview, Minn. / Mounds View
Kara Andersen full bio Kara Andersen Fr. 5-7 Plymouth, Minn. / Armstrong
Marissa Andersen full bio Marissa Andersen Jr. 5-5 Plymouth, Minn. / Armstrong
Isabelle Andriessen full bio Isabelle Andriessen Fr. 5-4 Mechelen, Netherlands / Sophianum
Anna Cassady full bio Anna Cassady So. 5-8 Buffalo, Minn. / Buffalo
Nicky Crane full bio Nicky Crane Sr. 5-3 Tunis, Tunisia / Irondale
Sarah Curran full bio Sarah Curran Jr. 5-4 Duluth, Minn. / Duluth East
Ellie DeVos full bio Ellie DeVos Fr. 5-8 Missoula, Mont. / Hellgate
Kristin Drechsel full bio Kristin Drechsel Sr. 5-8 Moorhead, Minn. / Moorhead
Tierza Engen full bio Tierza Engen Fr. 5-10 Breckenridge, Minn. / Breckenridge
Mikayla Forness full bio Mikayla Forness Sr. 5-9 Bismarck, N.D. / Shiloh Christian
Miriah Forness full bio Miriah Forness Fr. 5-6 Casselton, N.D. / Central Cass
Mollie Francis full bio Mollie Francis Fr. 5-4 Eden Prairie, Minn. / Eden Prairie
Shelby Gelinske full bio Shelby Gelinske So. 5-5 Oakes, N.D. / Oakes
Emma Gjesdahl full bio Emma Gjesdahl So. 5-3 Fargo, N.D. / Fargo North
Brianna Gruenberg full bio Brianna Gruenberg So. 5-6 Moorhead, Minn. / Moorhead
Erica Hauf full bio Erica Hauf Jr. 5-4 Sabin, Minn. / Moorhead
Erin Hillerud full bio Erin Hillerud Fr. 5-3 Jamestown, N.D. / Jamestown
Bailey Hovland full bio Bailey Hovland Jr. 5-5 Willmar, Minn. / Willmar
Kendra Johnson full bio Kendra Johnson So. 5-8 Fargo, N.D. / Fargo North
Vanessa Johnson full bio Vanessa Johnson Jr. 5-9 Page, N.D. / Northern Cass
Laura Kisner full bio Laura Kisner So. 5-2 Big Lake, Minn. / Big Lake
Sierra Kolle full bio Sierra Kolle So. 5-7 Felton, Minn. / Moorhead
Sarah Kuball full bio Sarah Kuball So. 5-2 Hutchinson, Minn. / Hutchinson
McKenzie Lautt full bio McKenzie Lautt Fr. 5-5 Harvey, N.D. / Harvey
Petra Leysring full bio Petra Leysring Fr. 5-4 Fargo, N.D. / Fargo Oak Grove
Hannah Lundstrom full bio Hannah Lundstrom Jr. 5-2 Brainerd, Minn. / Brainerd
Karly Mayo full bio Karly Mayo Fr. 5-3 Boise, Idaho / Timberline
Mandy Mercil full bio Mandy Mercil Sr. 5-7 Dilworth, Minn. / D-G-F
Tarja Nelsen full bio Tarja Nelsen So. 5-5 Andover, Mass. / North Andover
Jordan Oliphant full bio Jordan Oliphant Fr. 5-3 Spring Creek, Nev. / Spring Creek
Shawna Pantzke full bio Shawna Pantzke Fr. 5-2 Fargo, N.D. / Fargo Davies
Emma Peterson full bio Emma Peterson Sr. 5-7 Benson, Minn. / Benson
Chelsey Petrich full bio Chelsey Petrich Sr. 5-7 Elk River, Minn. / Elk River
Kelsey Rajewsky full bio Kelsey Rajewsky Fr. 5-8 Benson, Minn. / Benson
Tresa Reuter full bio Tresa Reuter So. 5-9 St. Clair, Minn. / St. Clair
Lauren Santl full bio Lauren Santl So. 5-4 Roseau, Minn. / Roseau
Anja Smith full bio Anja Smith Sr. 5-4 Baxter, Minn. / Brainerd
Jenna Stilwell full bio Jenna Stilwell So. 5-6 Jamestown, N.D. / Jamestown
Elli Strand full bio Elli Strand Fr. 5-10 Grand Forks, N.D. / Red River
Colleen Vought full bio Colleen Vought So. 5-5 Moorhead, Minn. / Fargo Oak Grove
Elizabeth Vought full bio Elizabeth Vought So. 5-5 Moorhead, Minn. / Fargo Oak Grove
Maria West full bio Maria West Jr. 5-7 Baxter, Minn. / Brainerd
Sara Whiteman full bio Sara Whiteman So. 5-2 Brainerd, Minn. / Brainerd